Stalo se v roce 2016

 • Ze zákulisí MS Hubert - Dětský den po myslivecku a další info

  30.9.2016

  Z událostí, které se v našem spolku odehrály za poslední čtvrtletí, stojí za zmínku zejména návštěva loveckých hostů z Německa, oslava 70. narozenin Ing. Františka Babického a Dětský den po myslivecku.
  Lovečtí hosté k nám jezdí již po mnoho let a za tu dobu se stali nedílnou součástí dění našeho spolku. Příjmy z těchto lovů nám pomáhají financovat nákup krmiv, léčiv, materiálu na stavbu mysliveckých zařízení a pořádání společenských akcí. Každoroční návštěva loveckých hostů končí setkáním, kde probíhá hodnocení ulovených srnců. Tato akce byla letos zpestřena oslavou 70. narozenin našeho bývalého dlouholetého finančního hospodáře, Ing. Františka Babického, kterému ještě jednou přejeme vše nejlepší do dalších let a děkujeme za parádní oslavu, kterou jsme si všichni užili. V rámci této oslavy byla zároveň mysliveckým hospodářem, Ondřejem Čichovským, předána myslivecká vyznamenání za zásluhy o myslivost. Tato vyznamenání byla udělena Ing. Františkovi Babickému a našemu dlouholetému bývalému mysliveckému hospodáři, současnému místopředsedovi, Miloši Šimákovi st.
  Téměř v závěru prázdnin, 13. srpna,  si naši myslivci připravili pro naše menší i větší příznivce Dětský den po myslivecku. Pro děti byla připravena jednotlivá stanoviště, kde se mohli dozvědět zajímavosti o lese, zvěři, loveckých zbraních i ekologii. Nechyběl sokolník se zajímavou přednáškou a ukázkou dravců ani atrakce jako skákací hrad, střelnice či liščí nora. Každý dětský návštěvník na závěr obdržel diplom a odměnu v podobě dárkového balíčku. Dětský den navštívilo přes šedesát dětí. Tato hojná účast nás příjemně překvapila a na všechny se budeme těšit i o příštích prázdninách! Na tomto místě bychom rádi poděkovali státnímu podniku Lesy ČR za finanční i materiální podporu dětského dne.
  Podzim je pro nás myslivce vyvrcholením společenského života spolku. Čekají nás společné hony a zejména myslivecký ples, který proběhne 26. listopadu v kulturním domě v Mezně, na který jste všichni srdečně zváni! Mimo jiné se můžete těšit na již tradiční bohatou zvěřinovou tombolu.

  Tomáš Preus, za MS Hubert Mezno

   Detsky-den

  F-babickyM-simak

 • Co se událo  u  mladých  fotbalistů a co je čeká?

  26.9.2016

  Během prázdnin probíhaly na mezenském hřišti pravidelné  tréninky mladší přípravky (4 – 6 let) pod vedením Pavla  Trefila a jeho asistenta Petra Heraňa  .  Děti běhaly, protahovaly  tělo, hrály různé hry s míčem nebo bez míče a užívaly si radost z pohybu. Odměnou jim bylo vždy točení na kolotoči. Děti ze starší přípravky (7 – 10 let) prožily o prázdninách víkendové fotbalové  soustředění  v Mezně, kde mezi sebe přivítaly nové tři členy. Družstvo se  pod vedením Tomáše Doskočila  a Michala Kulvajta stmelilo a  připravilo se tak na podzimní sezónu: 
  Probíhá celkem deset zápasů v časovém rozmezí září až začátek listopadu. Zatím většinu zápasů naši mladí fotbalisti prohráli nebo remízovali. Důvodem je, že postoupili o kategorii výš, hrají na větším hřišti a se staršími soupeři, než loni. Nezbývá, než jim držet palce, aby neztráceli chuť a motivaci, aby spolupracovali a hráli jako tým, což se jim snad daří. 
  Škoda, že se mladší přípravka potýká s malou účastí dětí. Naštěstí trenéři Pavel a Petr to nevzdávají a věří, že se ustálí skupina aspoň deseti dětí, kterou  bude fotbal bavit.

  Šárka Doskočilová, Jana Dvořáková

  Dsc_1081

 • Zájezd Země Živitelka

  27.8.2016

  Zájezd Země Živitelka

  V sobotu dne 27.8.2016 SDH Mitrovice uspořádal zájezd do Českých Budějovic na výstavu Země Živitelka. Odjezd byl naplánován již v ranních hodinách z návse, kde jsme zaplnili autobus téměř do posledního místa. Všichni účastníci byli spokojeni, včetně dětí. Budeme se těšit na další spolupráci s místní SDH.

  Pavel Vandrovec

  20160827-zivitelka-web

 • Stanoviště kontejnerů má nový podklad

  25.7.2016

  Zároveň s opravou povrchu vozovky na silnici III/0039 v Lažanech bylo upraveno stání pod kontejnery na tříděný odpad. Pod třemi kontejnery a třemi velkými sběrnými nádobami (barevnými „popelnicemi“) je nyní zpevněný podklad s novým asfaltovým povrchem.Ten zabrání zarůstání koleček do trávy a umožní tak lehkou a jednoduchou manipulaci s nádobami, stejně jako snadné udržování pořádku v jejich okolí.

  Karolína Týleová

  Dscn1202

 • Lažanská silnice září novotou

  18.7.2016

  Uprostřed července získala lažanská cesta nový asfaltový povrch. Stalo se tak v tom jediném týdnu prázdnin, kdy jsem byla mimo domov, takže jsem celou pokládku neviděla na vlastní oči, ale to nevadí, protože nejdůležitější je výsledek. Průběh akce jsem si nechala nafotit a je vidět, že byl odveden pořádný kus práce. Máme krásnou novou silnici s rovným povrchem, těší nás to a doufáme, že nám dlouho vydrží.

  Karolína Týleová

  Dscn1062

 • Přivítání léta s hasiči

  26.6.2016

  Léto začalo i v Mezně. To jsme jistě všichni zjistili podle výrazně teplého počasí, které nás provázelo v předposledním červnovém týdnu.  Že končí školní rok a začínají dva měsíce prázdnin, jistě dobře vědí všechny děti. A jaký by to byl začátek prázdnin, kdybychom ho pořádně nepřivítali? Oslavu konce učení a počátku sladkého nicnedělání, dobrodružství a výletů uspořádali pro děti tradičně mezenští hasiči. V neděli 26. června se v 14.00 hodin sešlo 35 dětí a jejich rodičů, prarodičů a dokonce i praprarodičů na fotbalovém hřišti v Mezně, kde je čekala celá řada soutěží spojených s prací hasičů. Hasiči se při zásahu někdy musí pohybovat ve výškách na tenké lávce, musí zvládnout různé překážky, musí udržet v rukou proudnici, se kterou cloumá tlak vody, musí se trefit do ohniska požáru, musí mít sílu, ale musí také prokázat jistou dávku odvahy a důvtipu. To vše si mohli malí hasiči vyzkoušet ve zmenšeném měřítku s hasičskými historickými helmami na hlavách. Svou sílu prokázali v tradiční přetahované – děti proti dospělým. Kdo zvítězil? Hádejte. Kdo vsadil na novou mladou generaci, měl pravdu. A po pořádné práci nesmělo chybět opékání vuřtů a sladké odměny. Podle rozesmátých tváří dětí a kladných reakcí rodičů soudíme, že se odpoledne povedlo, léto bylo přivítáno a hurá na prázdniny. Všem přejeme, abyste nikdo nikdy pomoc hasičů, ať dobrovolných či profesionálních, nepotřeboval. Krásné léto!!!!!

   Marcela Kopečná

  Fotky najdete zde.

 • Dětský EkoDen

  11.6.2016

  V sobotu 11. června se v Mezně na fotbalovém hřišti sešlo téměř třicet dětí, které si na deseti stanovištích procvičily nejen své fyzické a manuální dovednosti, ale zároveň i popřemýšlely nad otázkami z oblasti ekologie. Cílem dětského ekodne bylo totiž hravou formou připomenout, že starat se o životní prostředí je důležité a zapojit se může každý.

  Pro děti byly připraveny soutěže typu skákání v pytli, domácí vkládačky a puzzle, běh okolo tyče, házení kroužků, překážková dráha nebo třeba modelování z domácí modelíny. Při přípravě soutěží a aktivit však brali členové spolku Mezeňák, z. s. větší ohled na to, jaké materiály využívají. Soutěže byly vyrobeny z věcí již jednou použitých (lahve, papíry, pet-víčka …), zapůjčených (deky, kbelíky, lana …) nebo už dříve zakoupených (chůdy). I odměny se nesly v duchu ekologie. Účastníci si rozdělili desetikilový vodní meloun a dvě kila jablek. Pro zájemce byla připravena možnost zdobit obrázky barevnou rýží. Toho využila asi třetina dětí a vznikly krásné výtvory. Následovalo společné focení, opékání buřtů donesených z domova a kolektivní hry.
  Jménem svým i jménem Mezeňáka děkuji fotbalistům za zapůjčení hřiště včetně zázemí, počasí, které nám přálo a především účastníkům, protože bez nich by to nešlo. Fotky jsou zde.

  Iva Vančurová

 • Čarodějnice 2016

  30.4.2016

  Za krásného slunečného počasí v sobotu 30.4. v podvečer se mezenští občané sešli na dětském hřišti, kde se již tradičně stavěla májka a pálily čarodějnice. Mezeňak, z. s. zajistil doprovodný program pro děti -  plnění úkolů, za něž na připravenou kartičku dostávaly razítka.  Po získání  všech šesti obrázků děti obdržely sladkost a čarodějný diplom. Některým dětem se hry tak zalíbily,  že jednotlivá stanoviště navštívily i vícekrát. Úspěch mělo např. prolézání pavučinou, hod plyšovými myškami, nebo skládání puzzle. Po skončení zábavy nastoupili silní muži, kteří zkušeně zvedli máj a usadili ji do země. To chtělo řádně oslavit, a proto se přítomní sešli u ohně a věnovali se opékání buřtů. Se setměním děti s pomocí rodičů rozsvítily své lampiony a následoval večerní průvod obcí. Program pro děti skončil slavnostním spálením doma vyrobených čarodějnic. Děti už šly spát, ale zábava u ohně trvala až do ranních hodin. Fotky na stránkách spolku.

  Jana Dvořáková

 • Uplynulý víkend se v Mezně uklízelo

  16.4.2016

  Tak jako loni, i letos se našli ochotní brigádníci, kteří svůj čas a energii věnovali (v rámci projektu "Ukliďme Česko" ) úklidu obce a okolí. Nejprve po menších skupinkách prošli Mezno a některé přilehlé cesty, kde nasbírali asi šest pytlů odpadků včetně pohozené pneumatiky nedaleko hřbitova. Následoval přesun ke státní silnici, úklid autobusové čekárny a okolí silnice, kde nasbírali další tři velké pytle. Brigáda končila v Mitrovicích před areálem Mc Donalds, kde odpadky naplnily další dva pytle. Odměnou zúčastněným byl nejen dobrý pocit z uklizeného prostředí, ale i příjemné posezení a pohoštění v již zmíněné restauraci. Poděkování patří i těm, kteří uklízeli odpadky v okolí silnic již dopoledne či den předem.

  Jana Dvořáková

  PS: Fotky a jména účastníků na webu spolku Mezeňák, z. s.

 • Ukliďme Česko v lažanském podání

  16.4.2016

  V sobotu 16. dubna ve 14 hodin se v Lažanech na návsi sešlo pět dobrovolníků k úklidu. To je tak málo, že je klidně mohu vyjmenovat. Nejmladší Pavel Slepička přišel za doprovodu babičky Heleny Vaňkové, z druhého konce vsi dorazila Andrea Kosíková, na traktůrku s korbou na odpadky nás doprovázel Honza Hanzal a všechny jsem sezvala já, K. Týleová. Šli jsme po lažanské cestě ke státní a neměli nic na práci, v pytlích skončily jen tři stejné krabičky od cigaret (kdopak nám je tam asi odhazuje?) a zavařovačka s polévkou sebraná daleko v křoví. Od křižovatky ale bylo už plno odpadků i práce. Dokonce jsme se odvážili na kousek silnice E55 směrem k Miličínu – na to už nám pytel nestačil. Po dopravních nehodách jsme sesbírali sklo, nárazníky, světla, plechy, plasty, propisky, zrcátka a k tomu samozřejmě odpadky běžné v okolí silnic. Potom jsme se vydali směrem k Táboru, ale došli jsme jen do půlky kopce. Neměli jsme tam totiž už do čeho sbírat, zaplnili jsme korbu i pytle, ty jsme položili navrch, zatížili je pneumatikou a vyslali traktůrek do Mezna ke kontejnerům. Po dvou hodinách jsme se vrátili, dali si pod lípou kávu a pochválili počasí, které nám přálo. 

  Karolína Týleová

  PS: Fotky a jména účastníků na webu spolku Mezeňák, z. s.

 • Jarní posezení s heligonkáři

  9.4.2016

  V sobotu 9. dubna se ve výčepu Markátorovic PABu konalo jarní přátelské posezení s heligonkáři. Účast byla vysoká, stejně jako na podzim. Pro příchozí hrálo a zpívalo 6 vynikajících heligonkářů a tentokrát už u vím jejich jména. Jsou to pánové Šmejkal, Novák, Bálek, Tomeček a bubeník p. Švehla. V průběhu večera několikrát zahrál na housle i pan Jan Hanzal z Lažan. Fotky na str. Markátorovic PABu.

 • Karneval 2016

  12.3.2016

  Děti z Mezna a okolí se v sobotu 12.3. 2016 odpoledne mohly vyřádit na karnevale, již 16. ročníku. K vidění byly princezny, víly, piráti, vodníci, nejrůznější zvířátka a další masky. Po úvodním zahájení děti tancovaly na živou hudbu, dále se účastnily her jako "židličkovaná" nebo plnily úkoly na stanovištích, kde procvičovaly svou zručnost, koordinaci, postřeh apod. Při odchodu děti obdržely balíček sladkostí a balonek nafouknutý helliem.  Poděkování patří sponzorům a všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci akce.

  Za Mezeňák, z.s. Jana Dvořáková

  Fotky na stránkách spolku Mezeňák., z.s..

 • Masopust 2016

  6.2.2016

  Krásné slunečné počasí provázelo celý den masopustní průvod, který v sobotu 6.2. 2016 vyrazil ze Stupčic,  pokračoval v Mezně, přes Lažany a skončil za večerních hodin v Mitrovicích v místním pohostinství.  Sešlo se přes dvacet masek včetně početné skupinky dětí. Děkujeme touto cestou všem, kteří masky přivítali dobrou náladou a pohoštěním rozmanitého druhu. Věřím, že tato lidová tradice, bude mít své příznivce i v dalších letech. Fotky zde.

  Za ostatní zúčastněné Jana Dvořáková

 • Sportovní ples 2016

  30.1.2016

  V sobotu 30. ledna 2016 se na sále Markátorovic PABu konal poslední mezenský ples této sezóny. Přibližně 150 návštěvníkům k tanci a poslechu hrála až do třetí hodiny ranní kapela Allegro Band a poslední hosté opouštěli prostory KD v Mezně až za světla. Fotky naleznete na str. Markátorovic PABu.

 • Hasičský ples 2016

  16.1.2016

  V sobotu 16. ledna 2016 pořádal SDH Mezno tradiční Hasičský ples. Pro příchozí byla připravena bohatá tombola i hudba v podání kapely Studio 95. Akce se zúčastnilo cca 130-140 lidí a nálada byla skvělá. Fotky naleznete na str. Markátorovic PABu.

 • Stolní tenis - rekapitulace

  13.1.2016

  V sezóně 2015/16 hraje „B“ družstvo stolních tenistů PTN I (přebor Táborska neregistrovaných I. tř.). V jedenáctičlenné skupině jsme po polovině soutěže na třetím místě s jednobodovou ztrátou na prvního. Pokračování zde.

  Škoda Václav

 • Nové číslo Zpravodaje na cestě do schránek

  5.1.2016

  Na světě je první číslo Mezenského zpravodaje roku 2016. A jako obvykle se v něm můžete dozvědět informace z Mezna a okolí. Hned na první straně je obsáhlý článek mitrovických hasičů a určitě stojí za přečtení. Přeji pěkné počtení zde.

   Za Mezeňák, z.s. Iva Vančurová

Stalo se dříve: