Stalo se v roce 2015

 • Informace o realizované dotaci pro SDH Mezno

  31.12.2015

  Realizovaná dotace: V rámci projektu "Nákup vybavení pro SDH Mezno" bylo pořízeni 22 ks zásahových monterek, 8 ks hadic C a 3 ks hadic B. Celková cena vybavení je 50.194,- Kč, z toho 95 % uhradí Středočeský kraj. Fotky zde

 • Brigáda hrabání listí na místním hřbitově

  14.11.2015

  I přes počáteční nepřízeň počasí se přece jenom v sobotu 14. listopadu 2015 uskutečnila již tradiční podzimní brigáda - úklid hřbitova. Sešlo se šest mezenských žen a společnými silami a s dobrou náladou shrabaly nejen listí na hřbitově, ale i na dětském hřišti. Těšil je dobrý pocit z vykonané práce a uklizené veřejné prostranství. Poděkování patří: paní Janě Babické, Marie Eliášové, Radmile Šimkové, Marii Švábové, Janě Pejšové

  Za Mezeňák o.s. Jana Dvořákov

 • Drakiáda 2015

  31.10.2015

  Vzhledem k tomu, že poslední roky Drakiádám v Mezně moc vítr nepřál, rozhodli se organizátoři pro změnu a Drakiádu svolat tehdy, až budou ideální podmínky pro pouštění draků. Stalo se tak poslední říjnovou sobotu, kdy bylo počasí i slunečné i větrné. Sešlo se na patnáct dětí a jejich rodičů, což bylo méně, než obvykle, zato ale draci, kteří byly v dobrém technickém stavu, létali hodně vysoko. Pokračování a fotky na stránkách spolku Mezeňák zde.

 • Slavnostní zahájení provozu vytápění na biomasu

  30.10.2015

  V pátek 30. října zástupci obce Mezno poděkovali dodavatelům a realizátorům dotační akce Centrální vytápění na biomasu v obci Mezno".

 • Myslivecký dětský den 2015

  17.10.2015

  20151017_myslivecky-detsky-denNa sobotu 17. října 2015 byl v Mezně naplánován myslivecký dětský den pod taktovkou MS Hubert Mezno. Ve dvě hodiny odpoledne na děti čekalo asi 10 myslivců, pěkně v mysliveckém. Děti však nikde. Přestože podzimní počasí akci přálo a nepršelo, byla zima a sychravo. Navíc nikdo nepočítal s fotbalovým turnajem dětí, který se konal to samé odpoledne. Nicméně, myslivci to nevzdali. Sešlo z avizované procházky. Stanoviště vznikla přímo vedle hřiště, kousek od fotbalistů. Na lavičkách se postupně objevilo paroží a kůže, puzzle s obrázky lesní zvěře, skládačky a především pak dvě vzduchovky a terč. Postupně přicházeli opozdilci a obcházeli jednotlivá zastavení. V přestávce a po skončení turnaje poletující balónky přitáhly i mladé fotbalisty.  Nakonec si okolo 20 dětí vyzkoušelo jednotlvé aktivity. Nejčastěji se vracely ke stanovišti s terčem, kde vzduchovkou sestřelovaly balónky, to vše pod dohledem zkušeného myslivce. Na konci všechny děti dostaly nejen odměny ve formě omalovánek, přívěsků, sladkostí a pitíčka, ale i buřta, kterého si na místě opekly. 

  Iva Vančurová
 • Kniha Živá kronika už je v Mezně

  9.10.2015

  V minulém Mezenském zpravodaji jsem si povzdechla, že v rámci projektu Živá kronika, kdy docházelo ke sběru a určování fotek, měla vzniknout kniha, ale pořád nic. To se změnilo. Na OÚ Mezno dorazilo 50 ks této publikace. Něco bylo věnováno, většinou lidem, kteří se na projektu nějakým způsobem podíleli (půjčili fotky, pravidelně chodili na setkání apod.), zbytek je dán do prodeje. Zatím je k dostání v mezenské hospodě. Jeden výtisk stojí 50 Kč a výtěžek zůstane nez. org. Mezeňák o. s.

  PS: informace o projektu Živá kronika včetně fotek a videí naleznete na http://www.venkovskatrznice.eu/krajina-srdce/mezno

 • Revírník v MŠ Miličín

  8.10.2015
  Projekt-les-094Ve čtvrtek 8. října 2015 navštívil naši mateřskou školu revírník Ondřej Čichovský s referentkami ing. A. Koubkovou a Bc. E. Kotálovou. Pro děti si připravili poutavý program formou her. Velmi zajímavé byly ukázky schozů jelena, srnek či daňka. Děti se zpočátku ostýchaly, ale nenásilným přístupem všech tří lektorů se stud rozplynul a zapojili se i nejmladší předškoláci. Dopoledne rychle uběhlo a v nás i v dětech zanechalo mnoho zážitků, nových vědomostí a zajímavostí. Na závěr všichni dostali odměnou omalovánky a spoustu sladkostí. Touto cestou bychom rády poděkovaly skvělému týmu revírníka Ondry a těšíme se na další setkání.
  Děti a učitelky MŠ Miličín
 • Centrální vytápění na biomasu v obci Mezno

  1.10.2015

   Obec Mezno ukončila 30.9.2015 výstavbu centrálního vytápění na biomasu. Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci programu Životní prostředí. Celkové uznatelné náklady na akci činily 51 238 331 Kč, z toho byl příspěvek z fondu Evvropské unie 43 552 581 (85 %), příspěvek SFŽP 2 561 917 (5 %) a příspěvek obce Mezno 5 123 833 Kč (10 %).

 • Brigáda u kapličky v Lažanech

  27.9.2015

  Na poslední sobotu v září naplánoval pan Ing. Hanzal brigádu na úpravu okolí kapličky v Lažanech. Pod dřevěný plot se měly položit betonové desky, aby se zabránilo prorůstání trávy. Termín se posunul na neděli, ale kromě iniciátora akce se v plánovaný čas dostavil jen jeden brigádník. Někteří spoluobčané byli o prodlouženém víkendu mimo domov, někteří pracovali na poli, přesto se podařilo pod částí plotu desky položit. Já jsem se také nezúčastnila v domnění, že bych nebyla nic platná, ale měla jsem se jít alespoň zeptat, proč se má tráva nahradit betonem.

  Karolína Týleová

 • O pohár starosty obce Mezno

  19.9.2015

  V sobotu 19. září 2015 bylo v sále KD Mezno živo. Tentokrát ovšem už od rána a hlavní náplní návštěvníků nebylo bavit se za zvuků hudby a přítomnosti (alkoholických) nápojů, ale soutěžit za zvuků míčků dopadajících na pinčesový stůl a občasného kvílení podrážek bot. Sál tento den patřil účastníkům pátého ročníku turnaje ve stolním tenisu „O pohár starosty obce Mezno“.  Dorazilo 26 hráčů různého věku i pohlaví.  Soutěžící  hráli na čtyřech stolech. Nejdříve ve skupinách, poté pavoukově na dvě porážky, a to jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře. Mezi jednotlivci zvítězil Václav Jehně, následovaný Tomášem Mrázkem a Pavlem Mrázkem. Ve čtyřhře se na prvním místě umístili Tomáš a Pavel Mrázkovi, na druhém Luboš Pavlík a Václav Škoda a na třetím Milan Novotný s Tomášem Píglem. Cenu útěchy (za tzv. bramborové místo) získali Miroslav Pejša, Radek Němeček a Tomáš Kratochvíl. Z hlediska organizátorů, tj. TJ Sokol Mezno, oddíl stolního tenisu, se turnaj vydařil. Věříme, že i účastníci byli spokojení, a těšíme se na další ročník.

  Milan  Novotný, Iva Vančurová

 • Zrušené akce

  30.8.2015

  Ač krásné počasí posledního prázdninového víkendu slibovalo  soutěžemi a hrami naplněná odpoledne, ani v Mezně, ani v Mitrovicích to nakonec nevyšlo.

  V Mezně bylo Rozloučení s prázdninami po myslivecku pro časovou vytíženost členů MS Hubert Mezno odloženo na říjen.

  1. ročník Mitrovických her dětí (MHD) byl sice připravován, ale nízká účast přihlášených čtyřčlenných dětských týmů vedla k rozhodnutí pořadatelů odložit akci na příští rok. Ať už byl důvod malého počtu přihlášených jakýkoliv, jsem ráda, že to pořadatelé nevzdávají a zkusí to zase za rok. Určitě to klapne.                                                       

  Iva Vančurová

 • Neradostné novinky

  25.8.2015

  Smutné zvonění umíráčku na lažanské návsi oznámilo, že v úterý 25. srpna zemřel zdejší rodák pan Václav Kaňka. Opustil nás po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých 72 let. Poslední rozloučení se za přítomnosti příbuzných, známých, sousedů i zastupitelů obce konalo v kostele Narození Panny Marie v Miličíně, poté byl uložen do rodinného hrobu na místním hřbitově.

  Ve stejný den se rozezněl umíráček i v Mezně. Po dlouhé a těžké nemoci zemřel pan Jan Ridzoň ve věku nedožitých 67 let. Obřad se konal v Táboře v krematoriu, kde mu pozůstalí dali poslední sbohem. Urna bude uložena v kolumbáriu na hřbitově v Mezně.

  Karolína Týleová, Iva Vančurová

 • Životní jubileum p. Václava Berana z Lažan

  17.8.2015

  Před 85 lety se 17. srpna v Lažanech narodil pan Václav Beran, a to je velký důvod k blahopřání a oslavě. Ta se konala v sobotu 16. 8. na dvoře jeho rodného domu. Synové, snachy i vnuci s manželkami připravili bezvadné odpolední posezení a výborné pohoštění, což určitě nebylo v abnormálních dlouhotrvajících vedrech nic jednoduchého. Jako překvapení přijel chvíli po začátku i harmonikář, takže se střídavě mluvilo a zpívalo, a to i za houslového doprovodu souseda Honzy Hanzala. Dalším překvapením bylo odpolední citelné ochlazení a vydatný déšť, který ale pod prostorným altánem nevadil ani dospělým, ani třem malým pravnučkám. Doufáme, že panu Beranovi napršelo hodně štěstí a on s námi prožije v pohodě ještě dlouhá léta. To mu ze srdce přeje sousedka

  Karolína Týleová.

 • Oprava výtluků v lažanské komunikaci

  1.8.2015

  V létě jsme se dočkali opravy děr na cestě od státní silnice do Lažan. Že se o komunikaci pečuje, je poznat podle nových, nejtmavších záplat, ale jízda tudy stále trochu připomíná tankodrom. Když převážím v autě dort, tak jedu nejvýš třicítkou (dvoupatrový dort potřebuje rychlost ještě nižší), někteří řidiči zase volí kličkování mezi nerovnostmi. Ale musíme být rádi i za záplaty, protože je to pořád lepší než výtluky a protože komunikace, která je ve správě kraje, nikoliv obce, se celého nového povrchu v dohledné době asi nedočká.

  Karolína Týleová

 • 29. ročník Memoriálu Fr. Babičkécho

  1.8.2015

  V sobotu 1. srpna 2015 se uskutečnil již 29. ročník tradičního fotbalového turnaje. V poslední době je stále obtížnější zajistit takové účastníky, aby turnaj neztrácel na úrovni a kvalitě. Letos se zúčastnila, kromě domácího týmu, ještě mužstva Borotína, Ratibořských Hor a rezervy Sokola Sezimovo Ústí. První semifinálový zápas vybojovali hostitelé s Borotínem. Po dramatickém boji zápas skončil nerozhodně 3 : 3. Mezenští však měli lepší nervy a postoupili do  finále  po vítězných penaltách. Druhé semifinále bylo jednoznačnou záležitostí družstva Ratibořských Hor, které deklasovaly „B“ družstvo Sokola Sezimovo Ústí 7 : 0. Brankostroj pokračoval i v zápase o 3. místo, kdy Borotín rozstřílel ochotníky ze Sezimáku 13 : 3. Finále ovládly Ratibořské Hory, když domácí v nekompletní sestavě nestačili na soupeře a hosté vyhráli zaslouženě 4 : 1. Na memoriál se přišlo podívat necelých 100 platících diváků, kteří mohli využít večerní zábavu s „Rumověnkou“ vedenou Vláďou Říhou. I tato akce byla předčasně ukončena pro malý zájem účastníků, a tak nezbývá nic jiného než doufat, že příští jubilejní 30. ročník bude po všech stránkách úspěšnější.

  Miroslav Marek,TJ Sokol Mezno

   

 • Sedmý ročník workcampu úspěšně za námi

  4.7.2015

  V Mezenském zpravodaji na 3. čtvrtletí jsem představila dobrovolníky a program, který je čekal. Dobrovolníci se snažili a prezentovali sebe  i své země, hráli si s dětmi, které za nimi chodily do kabin, a objevovali krásy Česka. Kromě Mezna a okolí viděli i Tábor, Benešov včetně Konopiště a Český Krumlov. Pokud bych měla vybrat jednu věc, ve které tento ročník vynikal,  okamžitě mě napadne to, jaké množství různých dobrot napekli a navařili na „mezinárodní setkání“. Ještě žádný z předchozích ročníků nenapekl tolik pekáčů malých pizz, sladkých i slaných koláčů a nenavařil  tolik různých dalších dobrot. Ti, kteří přišli na setkání s nimi a ochutnali, určitě nelitovali. V souvislosti s mezinárodními večery mě napadá ještě jedna věc. Je zajímavé, jak rozdílně vypadá setkání dobrovolníků v Mitrovicích a v Mezně. Vypadá to, že očekávání místních jsou diametrálně odlišná. Když se někdo zeptá, říkám, že mi připadá, že v Mitrovicích se těší především na to, až dobrovolníci odvyprávějí své prezentace. Pak se mohou družit, povídat si a společně popíjet. Mitrovičáci vytvářejí úžasnou atmosféru vstřícnosti a pohostinnosti a dobrovolníci od nich odcházejí vždy až pozdě v noci posilněni  nejen alkoholem, ale i domácími utopenci, uzeným a medovicí. Naproti tomu v Mezně … tam mám pocit, že příchozí,  kterých není málo (letos tak 30), se těší především na „vzdělávací“ aspekt akce, tj. vyslechnout si povídání o cizích zemích a kulturách a přitom ochutnat odlišnou zahraniční kuchyni. Snad je to jazykovou bariérou, možná prostředím (sál je veliký), anebo prostě složením účastníků, nevím.  Každopádně věřím a doufám, že každý z návštěvníků na setkání našel to, co hledal, ať už jsou to informace o cizích zemích nebo veselý večer. A co příště? Nevím, každý rok zvažuji, jestli  workcamp zorganizovat  stejným způsobem. Snad byste mi mohli pomoci a napsat mi vaše návrhy, co by u nás mohli dobrovolníci dělat příště.

  Iva Vančurová

 • Ketlování potřetí

  1.7.2015

  Korálkování pro dobrovolníky i pro místní se uskutečnilo ve středu  1. července v podvečer v klubovně Mezeňáček v hasičském domě v Mezně. Přítomným dobrovolníkům ukázala Hanka Šimková, jak si vyrobit vlastní náušnice, a mezenským dětem umožnila vyrobit si vlastní náramek z korálků navlečených na vlasec a za pomoci speciální navlékací jehly.

  Iva Vančurová

 • Oslava 70. narozenin v Lažanech

  27.6.2015

  Pan Bohumil Křemen z Lažan oslavil 70. narozeniny. Jeho významné jubileum připadlo až na konec června, proto jste si o něm nemohli přečíst v minulém čtvrtletníku. Oslavy kulatin se rozhodně neomezily jenom na jednu akci, gratulanti plynule pana Křemena navštěvovali v průběhu několika dní a strávili s ním nejednu veselou chvíli. Hlavní sláva se uskutečnila v sobotu 27. 6. v lažanské kovárně i před ní u grilovaného prasátka. Sešly se desítky lidí – příbuzných, jejich příbuzných, kamarádů, známých, sousedů. Za zvuků živé hudby se u plných stolů všichni dobře bavili a postupně se domlouvali, kdo je kdo, jak dlouho se neviděli a co se všechno událo. Přejeme panu Křemenovi do dalších let hlavně zdraví, spokojenost a dobrou náladu.

  Karolína Týleová

 • Dětský EKOden - 2. ročník

  7.6.2015

  Členové Mezeňák o. s. uspořádali v sobotu 7.6. u příležitosti Světového dne životního prostředí DĚTSKÝ EKODEN. Cestou do Lažan si zúčastněné děti zahrály pár her, v Lažanech jim pak své včelstvo a vybavení potřebné ke včelaření představil p. Jan Hanzal a nakonec nás zpět dovezli autem neboť se blížil déšť. Fotky zde.

 • Keramický podvečer

  4.6.2015

  Ve čtvrtek 4.6. večer se v klubovně Mezeňáček uskutečnila keramika pro dospělé. Možná kvůli na poslední chvíli vyvěšeným plakátům byla účast minimální. To ale vůbec nebránilo příjemné a tvořivé atmosféře. Vznikly dva výrobky: kachel jako dárek k narozeninám a znak sdružení Mezeňák. Kachel se ještě naglazuje a vypálí. Znak je třeba odlít do sádry, která následně poslouží jako forma pro další keramické odlitky, jež se využijí coby drobné dárky sponzorům a dobrodincům.

 • Stavění máje a pálení čarodějnic 2015

  30.4.2015

  Děti z Mezna a okolí se 30. dubna kolem šesté hodiny večerní sešly na dětském hřišti, kde očekávaly tradiční stavění máje a pálení čarodějnic. Někdo si přinesl již vyrobenou čarodějnici z domova, kdo ne, mohl si vyrobit papírovou. Poté, co byla máj díky silným mužům vztyčena, děti se společně vyfotily a s radostí se vrhly na hry v čarodějném duchu jako přeskakování symbolického ohně, hod plyšovou myší nebo poznávání předmětů z čarodějného kotlíku. Během hraní jim pořádně vyhládlo, a proto se s chutí spolu s rodiči pustily do opékání špekáčků. Po setmění se děti vydaly na lampiónový průvod obcí, který ukončily spálením čarodějnic. Na akci se podílelo SDH Mezno, OÚ Mezno, Mezeňák o.s. a další.  Všem organizátorům a dobrovolníkům patří velké poděkování.

  Za Mezeňák o. s. Jana Dvořáková

  Fotky z akce pořizovaly Pavla Nováková a Irena Marková a jsou k prohlédnutí na stránkách spolku Mezeňák o. s.

 • Ukliďme Česko, ukliďme Mezno!

  18.4.2015

  Krásný slunečný, i když trošku chladný den neodradil, ba možná i nalákal, dvaadvacet dobrovolníků, kteří přiložili ruku k dílu a odklidili drobný odpad okolo silnic. Ač jsem před samotnou akcí avizovala a věřila, že v Mezně a jeho okolí nejsou černé skládky, skutečnost byla jiná. Pokračování a fotky zde.

 • Mezenský zpravodaj

  9.4.2015

  A je tu další číslo Mezenského zpravodaje. Kromě již tradiční rubriky "Plánované akce a aktivity" se dozvíte i o tom, co zajímavého se v Mezně dělo nebo např. to, jak pokračuje dotační akce "Centrální vytápění obce Mezno". Ke stažení či prohlédnutí zde.

 • Dětský karneval

  14.3.2015

  V sobotu 14. března se v Mezně uskutečnil již 15. ročník tradičního Karnevalu, na který dorazilo přes sedmdesát nejrůznějších masek. U vstupu děti přivítala 74 dětí čertice Marcelka, programem provázeli klaun Jája a čarodějka Týnka. Nejprve se masky za doprovodu živé hudby představily v průvodu  a poté se společně vyfotily. Během tance a skotačení se děti mohly účastnit her jako lovení rybiček na prut, házení míčků klaunovi do krabice, nošení vajíčka na lžíci, "židličkované"  nebo zpěvu do mikrofónu. Pokračování a fotky zde

 • Setkání nad kronikou podruhé

  1.3.2015

  V neděli 1. března klubovna v hasičském domě hostila asi patnáct pamětníků z Mezna, kteří se sešli na nedělním "Setkání nad kronikou". Cílem akce bylo promítnout na velkém plátně fotografie z kroniky i z rodinného archivu a pojmenovat známé tváře. Setkání to bylo příjemné a k dobré pohodě přispěla i káva, čaj či sladké koláče z domácí kuchyně. Fotky z akce ve fotogalerii.

 • Kurz ketlování podruhé

  28.2.2015

  Poslední únorové sobotní odpoledne (28.2.) se v  Mezně konal již druhý kurz ketlování neboli korálkování. Sešlo se na deset účastníků a i když je kurz určen pro všechny věkové kategorie, dorazily především děti. Nicméně všichni, děti i jejich doprovod, si pod vedením paní Hanky Šimkové vyrobili krásné náušnice ... no, všichni ne, (můj) Davídek si vyrobil náhrdelník, stejně jako Karolínka Šimková :) Fotky ve fotogalerii zde

 • Masopustní průvod 2015

  14.2.2015

  V sobotu 14. února se v konal tradiční masopustní průvod. Účastníci se sešli již v 9 hodin dopoledne v zasedací místnosti v KD Mezno, kde se patřičně ustrojili a pak vyrazili do Stupčic, Lažan a Mezna. Letošní rok byl obzvláště úspěšný ... sešlo se přes 30 masek. Po skončení průvodu následovalo masopustní posezení v mezenské restauraci, kterého se zúčastnili jak masky, tak i ostatní mezenští občané. Fotky z akce jsou ve fotogalerii zde

 • Hasičský ples 2015

  31.1.2015

  V sobotu 31. ledna 2015 se konal hasičský ples. Zúčastnilo se asi 120 lidí a všichni se moc bavili. K tanci a poslechu skvěle skvěle hrála sedmičlenná kapela Studio 95. Pár fotek z akce bude v nejbližší době zveřejněno na web. stránkách pohostinství.

 • Zpráva z kontrolního dne - 28.1.2015

  28.1.2015

  Zpráva z kontrolního dne - 28.1.2015

 • Sportovní ples 2015

  16.1.2015

  TJ Sokol Mezno uspořádalo svůj Sportovní ples netradičně již v polovině ledna (v pátek 16.1.). K tanci a poslechu hrála, stejně jako vloni, skupina Allegro Band. Pro příchozí byla připrevena i bohatá tombola.

 • Zasedání OZ dne 14. ledna 2015

  14.1.2015

  Zápis a usnesení ze zasedání OZ č. 01 ze dne 14. ledna 2015

 • Mezenský zpravodaj na první čtvrtletí 2015

  5.1.2015

  I tentokrát s menším zpožděním, zato však ve větším rozsahu vyšel Mezenský zpravodaj. Došli jsme do fáze, kdy Zpravodaj je čtyřstránkový a obsahuje i fotografie, a proto byl vytištěn v tiskárně ABC Chotoviny. Zpravodaj je také ke stažení či prohlédnutí k dispozici na stránkách organizace Mezeňák o. s.

Stalo se v předchozích letech: