Obnova a využití hasičského domu v Mezně

Obec Mezno - devátá výzva MAS Krajina srdce (02/2013)

Rozpočet projektu: celkem = 376.915,- Kč, dotace = 218.050,- Kč, obec = 158.865,- Kč

V únoru roku 2013 proběhla devátá výzva pro odevzdání projektů v rámci Programu LEADER, který administruje občanské sdružení MAS Krajina srdce z Mladé Vožice. Obec Mezno do opatření číslo 10 (Posílení místní pospolitosti a zlepšení sousedských vztahů) předložila svůj projekt s názvem „Obnova a rozvoj využití hasičského domu v Mezně“ a uspěla. Projekt byl podpořen částkou ve výši 218.050,- Kč a celkem zde bylo proinvestováno téměř 377 tisíc Kč.

Hlavním cílem projektu byla obnova a dovybavení budovy hasičského domu v Mezně. Jde o jednopatrovou multifunkční obecní budovu nacházející se nedaleko centra obce. V přízemí objektu je velká hasičská garáž pro uskladnění techniky, skladová místnost a poštovní výdejna. V prvním patře budovy se nachází dvě místnosti pro společenské využití, ordinace dětského lékaře s čekárnou a místnost kadeřnictví. Záměr projektu vycházel z připomínek místních občanů a zejména rodičů dětí, kteří si stěžovali na netěsnící okna ve zmíněných dvou místnostech pro společenské využití. Ta byla bariérou využívání prostoru v zimním období. Před budovou nebyla žádná možnost posezení a ani vhodná zeleň.

Co se zde během realizace projektu odehrálo? Hlavním výsledkem projektu je výměna nevyhovujících oken a dveří budovy hasičského domu v Mezně. Došlo tak k celkové modernizaci budovy tak, aby mohla být za jakéhokoliv počasí plnohodnotně využívána všemi zájmovými skupinami místních obyvatel během celého roku. Dále byla jedna z klubových místností dovybavena následujícím vybavením - dataprojektor s plátnem a notebookem, skládací stoly a židle, výstavní rámy a flipchart. Interiéry hasičského domu byly doplněny trvalou expozicí o historii obce, která je přístupná i případným návštěvníkům a turistům. Prostor před vchodem do budovy byl doplněn lavičkou a zahrada zelení.

V neděli 17. listopadu 2013 se konalo slavnostní otevření klubovny v hasičském domě v Mezně. Návštěvníky nejprve přivítal starosta obce Mezno, Rudolf Vobruba, a předsedkyně místního občanského sdružení Mezeňák o. s., Iva Vančurová, která se velkou měrou podílela na realizaci projektu. Součástí slavnostního otevření klubovny byl doprovodný dětský program (hraní na flétnu a zpívání), prohlídka nově vytvořených informačních panelů stručně zachycujících historii obce, promítání dobových fotografií a menší občerstvení. I přes nevlídné počasí se zúčastnilo 33 převážně místních obyvatel.

autor: Mgr. Zdeněk Sedláček 

Aktivity v rámci dotace

 • Myslivecký dětský den

  8.11.2014

  U příležitosti svátku sv. Huberta - patrona myslivců, se v Mezně v sobotu 8.11. odpoledne konal Myslivecký dětský den. Akci zorganizovalo MS Hubert Mezno, za podpory Mezeňák o.s.a Lesy ČR. Sešlo se na dvacet dětí včetně některých rodičů. Po úvodním přivítání na mezenském fotbalovém hřišti se děti vypravily cestou kolem Nového rybníka k odchovně bažantů. Na přilehlé louce myslivci pro děti připravili aktivity jako poznávání zvěře podle obrázků, paroží, kůže se srstí zvěře, větví stromů apod. Kdo chtěl, mohl se vyfotit se zbraní v ruce,  a vyzkoušet si střelbu ze vzduchovky na terč.Všechny děti byly odměněny drobnými dárky na památku. Díky krásnému slunečnému počasí se akce vydařila a děti odcházely spokojeny. Fotky na str. spolku Mezeňák.

  Za Mezeňák o.s. Jana Dvořáková

  Akce se konala v rámci dotační akce "Obnova hasičského domu v Mezně" a byla finančně podpořena firmou Lesy ČR, a.s.

 • Tak to byl náš rok!

  25.10.2014

  Mezeňák o. s. uspořádal v prostorách klubovny promítání fotek z akcí, které proběhly v posledním roce v rámci dotace na obnovu hasičského domu. Pro návštěvníky bylo kromě fotek připraveno občerstvení.  

 • 6. ročník Drakiády v Mezně

  12.10.2014

  Prosluněné nedělní odpoledne se děti v Mezně rozhodně nenudily. Občanské sdružení Mezeňák pořádalo již šestý ročník tradiční Drakiády, na kterou letos dorazilo na sedmdesát účastníků.  I když zprvu to vypadalo, že foukat nebude, vítr se umoudřil  a vznesl draky do výše. Více zde

 • Setkání nad kronikou

  27.9.2014

  V sobotu 27. září 2014 jsme se sešli již potřetí nad fotkami souvisejícími s životem v obci Mezno a okolí v minulém století. Pro příchozí bylo připraveno nejen cca 70 fotek, ale i okopírované stránky z mezenské kroniky na památku a káva či čaj na zahřátí. Původním cílem bylo doplnit informace k létům, které jsou v kronice zaznámenány jen ve stručnosti. Více na stránkách Mezeňák o. s.

 • Přívítání léta s hasiči

  29.6.2014

  V neděli 29. června 2014 uspořádali členové organizace Mezeňák o. s. ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Mezno a mezinárodními dobrovolníky na hřišti v Mezně dětský den. I přes drobný, ale vytrvalý déšť se sešlo zhruba 40 dětských i dospělých účastníků. Pokračování a fotky naleznete zde.

 • Vzpomínky na minulost podruhé

  7.6.2014

  I přes sobotní tropické teploty se našlo několik občanů, kteří strávili příjemné dvě hodinky v chládku mezenské restaurace jen proto, aby se podívali na fotky týkající se mezenského fotbalu. Ze soukromých archivů se podařilo získat přibližně sedmsedát fotek, které členové spolku Mezeňák o. s. naskenovali ve vysoké kvalitě a promítli na velkém plátnu. Společnými silami zúčastněných se podařilo určit, kdo na fotkách je zachycen a případně i odhadnout rok či alespoň desetiletí, kdy bylo foto pořízeno. Nejstarší fotka je z 30. let. a zobrazuje tým mezenských fotbalistů na hřišti v Mezně. I když mezenské hřiště zde poznají jen pamětníci. Právě díky nim fotky oživly a ponesou si svůj příběh dál. Jedna fotka připomněla výlet do Německa na turnaj, kde všichni fotbalisté, včetně těch německých, hráli bez bot jen proto, že mezeňáci neměli kopačky. Jiná zase vyvolala vzpomínku na nečekaně vysokou výhru nad Drachkovem nebo naopak prohru nad Popovicemi. Se získanými fotografiemi se bude i nadále pracovat a časem z nich vznikne fotokronika připomínající historii fotbalu v Mezně.

 • Čarodějnice 2014

  30.4.2014

  Tak jako každý rok, i letos SDH Mezno uspořádalo 30. dubna stavění májky a pálení čarodějnic na dětském hřišti v Mezně. Sešlo se na 80 dětí a dospělých. Pro děti byl připraven doprovodný program v čarodějném duchu, jako např. let na koštěti, čarodějné rébusy nebo ochutnávka tajných pokrmů. Po soutěžích se všichni sešli u táboráku, kde si s chutí opekli špekáčky. Více a fotky zde

 • Velikonoce s keramikou v rámci Poznáváčka

  4.4.2014

  V pátek 4. dubna mohly děti pod vedením Jany Dvořákové v klubovně Mezeňáčka Poznáváčka vyrábět z keramické hlíny výtvory s jarními a velikonočními motivy. Fotky ve fotogalerii.

 • Kuličkiáda v rámci Mezeňáčka-Poznáváčka

  28.3.2014

  Poslední březnový pátek čekala děti v Poznáváčkovi KULIČKIÁDA s Janou Dvořákovou! Sraz byl v 17.00 u hasičárny a na programu byla procházka po okolí + několik typů her "kuličky" o skleněnou kuličku. Děti si tomoc užily. Fotky z akce jsou na stránkách org. Mezeňák o.s.

 • Dětský karneval 2014

  15.3.2014

  V sobotu 15. března uspořádal v Mezně na sále kulturního domu spolek Mezeňák o. s. již 14. ročník dětského karnevalu. Tento rok na karneval dorazilo 80 dětí a zhruba stejný počet dospělých. Pro děti byly přiraveny jak tradiční soutěžní hry jako házení kroužkem na láhev, prohazování míčku do krabice a židličkovaná, tak i hry více umělecky zaměřené jako zpívání písniček nebo přednes básniček a nově i malování a vybarvování oveček. Karnevalem děti provázel šáša Jana. K tanci a poslechu hrála reprodukovaná i živá hudba, čímž se mezenský karneval liší od většiny ostatních. Děti, které soutěžily, byly odměněny sladkou dobrotou. Více zde

 • Zábavná kniha v rámci Poznáváčka

  7.3.2014

  V pátek 7. března se  v rámci Poznáváčka uskutečnilo "Setkání nad knihou" neboť je březen a to je měsíc knihy. Děti si přinesly oblíbenou knížku a společně jsme si z donesených knih přečetli úrevky, povyprávěli si a nakonec i nakreslili obrázek. Celou akci vedla Jana Dvořáková. Fotky z akce jsou ve fotogalerii zde.

 • Masopustní průvod 2014

  1.3.2014

  V sobotu 1. března 2014 se sešlo více jak 20 lidí ochotných celý den chodit od domu k domu a rozveselovat svými maskami a hudbou obyvatele Mezna, Stupčic i Lažan. Závozníka do Stupčic a Lažan jim dělal Jarda Šichů, hudební doprovod Roman Šimků a Jaroslav Kmoch. Celý průvod skončil ve večerních hodinách v kovárně v Lažanech, kde je Lažaňáci pěkně pohostili. Průvod doprovázela jako fotograf nejprve Jana Říhová, kterou později vystřídal Jirka Mikula. Foto v fotogalerii

 • Přednáška na téma "Srdce zdravé i nemocné"

  18.2.2014

  V úterý 18. února od 17:00 hod se v klubovně v hasičském domě v Mezně konala přednáška na téma srdce zdravé a nemocné. Přišlo skoro 20 lidí a vyslechli si zajímavé informace o tom, jak postupovat v případě známek srdečního infarktu a jaké další nemoci mohou srdce postihnout. O srdci povídala MUDr. Jana Mikulová. Foto z akce zde

 • Kurz 1. pomoci

  28.1.2014

  Občanské sdružení Mezeňák o. s. uspořádola seminář na téma Kurz první pomoci. Více informací z akce na stránkách sdružení Mezeňák o. s.

 • Quilling poprvé

  24.1.2014

  V pátek jsme se sešli v 17.00 hodin v rámci Mezeňáčku-Poznáváčku na první lekci quillingu. Ačkoli je to slovo těžké jen vyslovit, vlastní práce je velice jednoduchá.  A podle vyrobených přáníček, kytiček, motýlků a sněhových vloček si myslím, že to bylo i zábavné a podnětné. Více zde

 • Workshop Vázání adventních věnců

  29.11.2013

  20131129_vazani-adventnich-vencu-resize V příjemně tvořivé atmosféře si bylo možné v podvečer 29.11.20013 v Mezně  uvázat adventní věnec a za přítomnosti aranžérky Aleny Fraitové vkusně ozdobit. Paní aranžérka nejenže ukázala zbůsoby vázání a zdobení věnců, ale rovněž spolu s manželem připravila doprovodný program pro děti jako zdobení doma napečených perníčků nebo vyrábění malých andělíčků. 

  Za Mezeňák o.s. Jana Dvořáková

  Fotodokumentace zde

 • Den otevřených dveří v klubovně v hasičském domě

  22.11.2013

  V pátek 22. listopadu 2012 od 15:00 do 17:00 se konal Den otevřených dveří v klubovně v hasičském domě. Zájemci se mohli podívat, jak děti tráví čas v rámci všestranně zaměřeného kroužku Mezeňáček-Poznáváček.

  .

 • Slavnostní otevření klubovny v hasičském domě v Mezně

  17.11.2013

  VZ_plakaty_mezenak_otevreni-hasicarny neděli 17. listopadu se konalo slavnostní otevření klubovny v hasičském domě v Mezně. Návštěvníky nejprve přivítal starosta obce Mezno, Rudolf Vobruba, a předsedkyně místního obč. sdružení Mezeňák o. s., Iva Vančurová. Po krátkém úvodním slovu starosty a informaci o financování rekonstrukce budovy a plánech na její využití byli příchozí pozváni do samotné klubovny. Zde si návštěvníci mohli prohlédout vybavení zakoupené v rámci projektu „Obnova a využití hasičského domu v Mezně“ podpořeného částkou 218 tisíc Kč z Programu "ROZVOJE VENKOVA". Celkem zde bylo proinvestováno téměr 377 tisíc Kč za což byly v budově nejen vyměněny okna a dveře, ale nakoupilo se i vybavení. Do té doby sloužila klubovna především pro dětské aktivity pořádané sdružením Mezeňák o. s., nicméně nakoupené vybavení jako jsou židle, stoly, dataprojektor či plátno umožní rozšířit aktivity obč. sdružení i na další obyvatele obce.

  Součástí slavnostního otevření klubovny byl doprovodný dětský program (hraní na flétnu a zpívání), prohlídka nově vytvořených informačních panelů stručně zachycujících historii obce, promítání dobových fotografií či menší občerstvení. I přes nevlídné počasí se zúčastnilo 33 lidí. Děkujeme všem, kteří svou přítomností vyjádřili zájem o dění v obci.

  Iva Vančurová
  Mezeňák o. s.

 • 5. ročník Drakiády v Mezně

  28.9.2013

  Poslední zářijovou sobotu, tj. 28., se v Mezně na louce za místním autoservisem konal již tradiční drakiáda. Letos, prvně, byla drakiáda oficiálně organizována místním obč. sdružením Mezeňák o. s.. Krásné počasí, i když ne moc větrné pomohlo k vysoké účasti. Někteří draci vydželi na obloze celé odpoledne, jiní se nechali více přemlouvat, aby za mírně větrného počasí vůbec vzlétli. Více zde

 • Výsledek žádosti o dotaci

  30.4.2013

  Výsledek žádosti o přiznání dotace na obnovu hasičského domu v Mezně - MAS Krajina srdce - jaro 2013